Engelli Bireyler ÖTV Ödemeden Nasıl Araç Alır?

 Engelli bireyler, şehir hayatında ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?

Uzun yıllardır Alanya’da yaşayan iş adamı Altay Bunat, engelli bireylerin karşılaştığı zorlukları anlattı. Şehir hayatında ve özellikle trafikte, bazı zorluklarla karşılaştığını ifade eden Altay Bunat, yarı engelli olmanın yaşam şartlarını nasıl etkilediğini anlattı.

 Engelli Aracıma Ceza Yazdılar

Yurt dışından getirttiğim engelli aracıma ceza yazıldı. Engelli otoparkına park ettiğim halde  ve trafik polisi bana ceza yazdı. Toplumumuzun bu konuda ne kadar bilgisiz olduğunu gördüm. Bu olay 12 yıl önce gerçekleşti. Toplumumuzun engelli hakları konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

 Engelli Bireyler Araba Alımında ÖTV’den Nasıl Faydalanır?

Engelli bireylerin araba alımında indirimden faydalanabilmeleri için; öncelikle Devlet Hastanesi’nden tam teşekküllü ‘sağlık raporu’ almaları gerekiyor. H sınıfı ehliyete sahip olmalarının yanı sıra kullanacakları aracın engelli bireylerin durumuna göre donanıma sahip olması gerekiyor. Bu standartlar yurt içinde alınan araçlar için geçerli.

 Yurt dışından araba getirebilmeleri için;

Getirecekleri aracın 1700 cc’nin altında olması gerekiyor. engelli bireyin kullanabileceği donanıma sahip olması gerekiyor.

Ankara Gümrük Müdürlüğü’nden özel  ‘ithal izni’  alınması gerekiyor. Veya hibe yoluyla yurt dışından getirebiliyorlar. Yurt dışında bulunan Türk Konsoloslukları aracılığıyla düzenlenerek, Türkiye’ye getirtiliyor.

Fakat bu araçlara yaş sınırlaması getirildi. Daha önce yaş ve model sınırlaması yoktu. Ayrıca Böyle bir araç alındığı zaman Engelli bireyden başkasının kullanması yasal değildir. Başkası kullandığı takdirde bu kişiler hakkında Kaçakçılık Şubesi tarafından soruşturma başlatılır ve araçlarına el konulur. Engelli bireyin çocukları bu konudan muaftır, aracı kullanmalarında bir engel yoktur.

Yatalak olan hastalar ve durumu ağır olanlar için, yurt dışından minibüs getirtilebiliyor. Engelli bireyin babasının adına veya aile fertlerinden birinin adına alınabilir.

 Aracın donanımı nasıl olmalıdır?

Özel donanıma sahip olmalıdır. Örneğin kişinin bir eli yoksa direksiyonda topuz kullanarak, otomobil sürebilir. Sağ ayağında problem varsa, gaz ve fren sistemi el ile idare edilebiliyor, bu araçlarda otomatik vites olma şartı bulunmaktadır.

 Altay Bunat Gazilerede Yardımcı Olacağını Belirtti:

” Bu hususta engelli vatandaşlarımızın, gazilerimizin soruları ve öğrenmek istedikleri bir şey olursa, seve seve gönüllü olarak yardımcı olurum” dedi.

 Alanya Belediyesi Bu Konuda Çok Duyarlı

Alanya Belediye otobüslerinin de bu konuda oldukça duyarlı olduğunu görüyorum. Belediye otobüslerinde, engelli bireylere göre lifli sistem bulunmakta. Engelli bireyler bu lifli sistem sayesinde rahatlıkla otobüse inip, biniyorlar.

Bu konuda gösterdikleri hassasiyetten ötürü  Alanya Belediyesi’ne ve Alanya Şöforler Odası’na teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle hassas bir konuda öncü oldular ve aynı zamanda engelli bireyler otobüsleri ücretsiz olarak kullanabilmekteler .

Alanya’nın mimarı konusuna gelecek olursak, son 3-4 yıldır bu konuda aşırı hassasiyet gösterilmekte.  Lavaboların girişleri ve kaldırımların düzenlenmesi engelli bireylere büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle görme engelli olan arkadaşlarımız daha rahat yürüyebiliyor.

Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel’e bu konuda yaptığı çalışmalardan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir