KİTAP ZİHNİN AYNASIDIR,FARKLI YERLERE,FARKLI HAYATLARA ÇIKARSINIZ..

Kitap okumak zihni açar.Farklı insanların dünyasına hayal etiklerine dalmak,onlara birlikte anki o olayı o anda yaşamaktır kitap okumak.

Değerdir.Milli de bir değerdir.Kitap seni içine alır seni hiç bilmediğin yerlere götürür.Mutluluk ve huzur verir sana.Eğer bir gün sıkılır da yorgun düşersen aç bir Halit Ziya oku kendine gel ya da ne bileyim hayatla dalga geçmek onu takmadan yaşarım ben diyorsan aç bir Canan Tan oku hayatın gerçeklerini öğren.

Kitap okumak zor değil.Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanla cephede çatışırken bile boş bulduğu her vakitte kitap okumuştur.Mdem öleceğim diğer insanların hayatlarını farklılıklarını düşüncelerini öğreneyim ki hayatı boşuna yaşamış olmayayım demiştir.

Ben hepşunu derim:Betimlemeler vardır kitaplarda ve bu betimlemeler kitabın içine girmemize yardımcı olan en güzel etmendir.Mesela bir film izlerken kızın eteği vardır,eteğinin danteli vardır.Ama biz bunu filmi izlerken çok da fark etmeyiz.Ama kitap öyle midir ? Değildir.Kitap görmek değil hayal etmektir.Kafamızın üzerinde çıkan düşünce balonudur.O kızın eteğini de dantelini de dantelindeki gül desenini de kitap verir bize.

Yani demem o ki bence kitap okuyan kitap okumak hem sizi rahatlatır hem de çevrenizde daha çok sevilir ve daha da saygın olursunuz sevgilerimle…

Merve Koçak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.