Wolff: F1’in yarış parası gelirleri sürdürülebilir değil

Mercedes takım patronu Toto Wolff, F1’in yeni yönetiminin yarış paralarından elde ettiği gelirleri aynı seviyede sürdürebileceğini düşünmüyor.

Miami’deki yeni yarış ilerleyen yıllarda fiyatı yükselen geleneksel organizatör ödemesi modelini baz almayacak olsa da, gelir ve risk paylaşımı modelini uygulayacak ve F1 de bu sayede bu gelirden bir pay ve ağırlama geliri elde edecek.

Bu gelişme, diğer organizatörleri de daha iyi anlaşmalar yapmak için cesaretlendiriyor. Hockenheim ve Bakü ise bu isteklerini dile getiren ilk organizasyonlar olurken, Silverstone gibi diğerleri ise bu görüşmeleri kapalı kapılar ardında gerçekleştiriyorlar.

Takımların yarış paralarının düşüşü ile ilgili en büyük endişeleri ise F1’in genel geliri ve bu sebeple gelir dağılımının yıllar içerisinde düşmesi.

Wolff, Bernie Ecclestone’nın geleneksel olarak yaptığı anlaşmalar yapılmasının zor olduğunu belirtti.

“Yarış paraları, Bernie zamanındaki eski F1 ticaret modelinde en önemli üç gelir kaynağından biriydi ve O bu tarz anlaşmalarda istisnaydı.”

“Bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Yönetimin değişmesi sonucu kişilerin ve organizatörlerin bir araya gelip yeni ticaret modelleri düzenlemesi olağan bir durum.”

“Bernie, hisse sahiplerinin ve takımların faydasını düşünüyordu, ancak budurum bazı organizatörleri ekonomik açıdan zor durumda bırakıyordu.” dedi.

Fakat Wolff, sporun yine başka yerlerden gelir sağlayabileceğini düşünüyor.

“Mevcut yönetimin doğru kararlar alacağına, yeni yarışlar ve organizatörler ile doğru anlaşmalar yapacaklarına inanıyorum. Bence Miami çok heyecan verici.”

“Ancak açık bir şekilde önceden gördüğümüz seviyelerde anlaşmalar sürdürülemeyecek.”

“Diğer alanlarda gelişmemiz gerekiyor, yayın anlaşmalarını, dijital gelirleri geliştirmeliyiz ve alternatif gelir akışları keşfetmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.