BAŞARI HİKAYESİ NEDİR ?

ALTAY BUNAT ”YAZDI”

Başarı hikayesi nedir sizce? Sizce başarı kelimesini etkili kılan tesadüfler zinciri mi? Yoksa şans mı? Başarıda zenginliğin payı var mıdır? İşçilikten dünyanın sayılı zenginleri arasına girmek mümkün mü? Bu durum sizlere ne kadar inandırıcı geliyor? Başarı hikayesine sahip bildiğiniz tanıdığınız insanlar sizden çok daha mı akıllı? Gelin hep birlikte bu konuyu irdeleyelim. Konu ile ilgili görüş, öneri paylaşmak isteyen okuyucularımızı da mutlaka bekliyorum.

Öncelikle başarı nedir? Başarı; donanımlarımız, sahip olduğumuz yeteneklerle herkesin gösterdiği performansın üstünde bir efor sarf ederek elde ettiğimiz dereceler şeklinde özetlenebilir. Başarı kendiliğinden ya da tesadüfen oluşan bir olgu değildir. Kimi zaman başarı hikayeleri özendirici, hırs yapma özelliği taşısa da bu durum biraz farklı seyir etmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda başarının anahtarı pek çok kişiye sunulmuş olsa da bu anahtarla yolunu bulamayan milyonlarca insandan bahsedebiliriz. Çok basit bir örnekle açıklayacak olursak; Hemen hemen herkes mutlaka hayatında mutfağa girerek bir yemek yapmış ya da yapmaya teşebbüs etmiştir. Günümüz teknolojisi ve hizmet veren platformlar incelendiğinde yüzbinlerce yemek tarifinden bahsedebilir miyiz? Evet. Kesinlikle bahsedebiliriz. Peki, bu yemek tariflerinin videosunu izleyerek istenilen kıvamda tarifi ve formülü belli olan yemeği yapabiliyor muyuz? O zaman neden aşçı olamıyoruz. Şuraya getirmek istiyorum başarının formülünü sunan ve bunu başarı hikayesi olarak aktaran kişiler başarıya ulaşmanın yolunu belirtmişken neden bizlerde bu başarının birer parçası haline gelemiyoruz?

Eğer başarı bir matematik ise kuralları ve formülü hatta cevap anahtarı bile verilmişse neden biz bu şıkkı işaretleyip hanemize doğruları dolduramıyoruz. Demek ki başarının bazı kriterleri var. Biz bu kriterlerin sırrına eriştiğimiz sürece başarıyı yakalayabiliriz.

Başarı, önce sahip olduğumuz vasıfları nerede hangi zamanda kullanacağımızla ilişkilidir.

Başarı, inanmak ve yürüdüğü yolda arkasına dönüp bakmayan, geçtiği köprüleri yıkan değil hatta yakandır.

Başarı, inançtır. Her zor noktada sığınacağınız limandır.

Başarı huzurdur.

Başarı, kimsenin sırtından geçinmeden, asalak bir hayat sürmeden, yüzüne söylenen söze karşılık usturuplu cevap verebilendir.

Başarı bir yerde sevgidir. Merhamettir, onurdur.

Başarı birlikteliktir, bütünlüktür. Bir eli tutarken diğer eli bırakmamaktır.

Başarı bir bedende aynı ruhlarla bütünleşmek demektir.

Başarı paranın satın alamayacağı kadar değerlidir.

Eğer sizin de böyle bir hikayeniz varsa başarıya çoktan ulaşmışsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.