Güneş enerjisi ve pilleri nedir?

Güneş pili(hücresi) nedir?

Güneş hücreleri ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren materyallerdir. Yarı iletken silikon maddelerden imal edilen bu araçlar günümüz teknolojinin gelişimiyle çevreci temiz bir enerji
üretimini bizlere sunuyor. Evlerimizin çatılarına yerleştirerek evimizin enerji ihtiyacını bu cihazlarla karşılama imkanı sunması ise oldukça güzel. Yalnız ilk yatırım maliyeti yüksek olduğundan dolayı kendisini amorti etmesi 5 yıl ve daha fazla sürebiliyor. bunun yanında üretilen enerjinin akşam-gece kullanımı için depolanması gerektiği için akü’ye gereksinim duyar. Üretilen enerjiyi evimizde kullanmak için bir de inverter cihazına sahip olmamız gerekiyor.

Nasıl çalışır?

Güneş hücreleri yaygın olarak kullanılan silikon gibi yarı iletken maddelerden yapılır.
Işık hücreye çarptığında bunun bir kısmı yarı iletken materyal içinde emilir, emilen ışığın enerjisi yarı iletkene aktarır. Daha sonra bu elektronların da serbestçe akmasına izin verir.

Kaç çeşit güneş hücresi vardır?

3 çeşit güneş hücresi vardır.
*amorf güneş hücreleri
*polikristal güneş hücreleri
*monokristal güneş hücreleri

 

Amorf güneş hücreleri: İnce silikon maddesinin metal bir levhaya dökülmesiyle imal edilir. Verimliliği çok düşük olduğundan dolayı küçük teknolojik aletlerde kullanılır örneğin hesap makinesi bahçe aydınlatmaları gibi. Ayrıca ömürleri kısa olduğu gibi daha büyük yerler işgal edebiliyor.

Polikristal güneş hücreleri: Erişimiş silisyumun bir kalıba dökülmesiyle oluşur. Çok yönlü ışık görünümü verir bundan dolayı zayıf ışıkta yüksek bir performans sergilemektedir. Diğer avantajı ise metrekare’ye düşen alanda daha fazla enerji üretimine olanak sağlar.

Monokrista güneş hücreleri: Silikon maddesinin silindirik bir forma kazandırılmasıyla oluşturulur. Bu sayede yüzey gerilimi piramitlerinin oluşumunu sağlar doğal olarak daha fazla ışık emilmesinde faydalı olur.

Polikristal mi yoksa Monokristal mi daha iyi?

1.28m2’lik bir alana sahip 180W değerinde bir monokristal güneş paneli % 14.1 verimde çalışırken 1.47m2 alana sahip bir polikristal güneş paneli 200W üretirken bunun verimi ise % 13,6 verimli olabilir.

Her iki panelinde dış atmosfer sıcaktan etkilenme karakteristikleri aynı olduğundan dolayı pek bir fark gözlemlenemez ama bulutlu havalarda monokristalin yapısından dolayı daha fazla ışık emebilmesi onu bir adım daha ileri taşıyabilir.

KAYNAK:https://bilgiveteknoloji.com/gunes-enerjisi-ve-pilleri-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir