Çamlıca Camii inşaatında sona yaklaşılıyor

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzıyla günümüz çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camii’nin, yapımı 5 yıl süren 6 ton ağırlığındaki kündekari tekniğiyle yapılan ana kapısı yerine takıldı.

  • Camisinin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı, inşasında birçok yeniliğin ve farklılığın hayata geçirildiği Çamlıca Camii’nin büyük bir bölümü tamamlandı.

    İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Camii’nin inşaatının tamamlandığını ve içinde temizlik çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

    Kaba temizlikten sonra yaklaşık 300 kişiden oluşan bir ekibin, çiniler ve mermerlerin temizliğine başladığını anlatan Külünk, kısa bir süre sonra caminin halılarının serileceğini belirtti.

  • SANAT ESERİ GİBİ KAPI

    Caminin ana kapısının yerine monte edildiğini belirten Külünk, şöyle konuştu:

    “Ana kapımızın her bir kanadı 2 metre 50 santimetre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde. Toplam 6 ton ağırlığında iki kanattan meydana geliyor. Binlerle ifade edilebilecek ahşap parçalarından oluşuyor. Kapı Konya’da, geleneksel Türk ahşap sanatının en güzel örneği olan kündekari işçilik dediğimiz çivisiz sistemle bir araya getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir