Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren karar! Artık…

Bursa`da, kira ücretini sözleşme imzaladığı kişiye ödeyen vatandaş, yıllar sonra hakkında başlatılan icra takibiyle sarsıldı.

İcraya itiraz eden kiracı, soluğu mahkemede aldı. `Dairenin sahibi olmayan âcire (kiraya verene) yapılan ödemeler, kiracının sorumluluğunu kaldırmaz` yönündeki mahallî mahkeme kararını Yargıtay da onadı.

Bu emsâl kararla, mülk sahibine yapılmayan ödemeler yok sayılacak.

Bursa`nın Orhangazi ilçesinde ikamet eden E.S., A.A.I.`ya ait daireyi R.A.I.`dan kiraladı. Kira ücretini düzenli olarak R.A.I.`ya ödeyen E.S., yıllar sonra hakkında başlatılan icra takibiyle sarsıldı. Soluğu mahkemede alan E.S., itirazı üzerine icra takibi durduruldu.

Bu kez Orhangazi İcra Hukuk Mahkemesi`ne dava açan M.A.I.`nın ifadeleriyle gerçek ortaya çıktı. Dairenin kendisine A.A.I..`dan miras kaldığını belirten M.A.I., kira ücretinin tarafına ödenmediğini, icra takibinin durdurulmasının kanunun aykırı olduğunu kaydetti. Mahkemede ifade veren M.A.I., kiracıya 2015 yılında gönderilen ihtarname ile kiracı olarak bulunduğu dairenin A.A.I.`ya ait olduğunu, A.A.I.`nın vefatıyla söz konusu taşınmazın mülkiyetinin ve kullanım hakkının kendisine geçtiğini bildirdiğini söyledi. Başkasına yapılacak kira ödemelerinin geçersiz olacağını belirterek, birikmiş kira bedelinin hesabına yatırılmasını istediğini kaydetti.

KAYNAK:İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir