Uyku İlaçları Zararlı Mıdır?

Uyku ilaçlarının zararlı olup olmadığı konusuna “Uyku ilacı öldürür mü” şeklinde sorularla cevap aranmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi uyku ilaçlarında da yan etkiler ve birtakım zararlar mevcuttur.

Amerika’da yapılmış olan araştırmada, surat binlerce bireyin kullandığı uyku haplarının daha fazla vefat tehlikeyi yarattığı bildirildi.

İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, temazepam gibi ilaçları kullanan 10 bini aşkın hastayla, ilaç kullanmayan 23 bin birey arasında karşılaştırma yapıldı. Uyku hapı kullananlar arasında, vefat riski dört kat yüksek çıktı.

Bununla beraber analistler, uyku hapı suratından vefat riskinin hala düşük olduğunu, belirtilerin, muhtemel risklere işaret etmekle beraber “ilaçların hasarlı olduğunu gösteren delillerin beceriksiz olduğunu” vurguluyorlar.

Hekimler, hastaların telaşlanıp ilaçlarını almaktan bırakmamaları gerektiğini; şayet endişe dinliyorlarsa hekimleri ya da eczacılarıyla gidişatı konuşmaları gerektiğini belirtiyorlar.

İngiltere’deki sıhhat yetkilileri, uyuşturucu kalite taşıyan ilaçların, ilaç hoşgörüyü ve bağımlılık riski sebebiyle kısa zamanlarla kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Ancak hastaya yapılan ihtarlarda, uyku haplarının öldürücü kalite taşıyabileceği belirtilmiyor.

İngiltere’de İlaç ve Sıhhat Mahsulleri Tertip Etme Müesseseyi, son araştırma neticelerinin araştırılacağını ve mevcut prospektüslerin bu istikamette değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verileceğine söyledi.

2010 Senesinde 2,8 milyon temazepam reçetesi yazıldı; bir başka yaygın uyku hapı olan zopiclone için de 5,3 milyon reçete yazıldı.

Aynı gruptaki zolpidem için 725,000, zaleplon için de 9,400’den fazla reçete yazıldı.

Araştırmadan anekdotlar…
Amerika Birleşik Devletlerinin Wyoming eyaletindeki Jackson Koridora Centre for Preventive Medicine ve Kaliforniya’daki Scripps Clinic Viterbi Family Sleep Centre’da yürütülen araştırmada, uyku hapı verilen şahısların, ilaç kullanmayan insanlara mukayeseyle, 2,5 senelik vakit içinde can verme ihtimallerinin 4,6 kat fazla olduğu tanımlandı.

Genel olarak, uyku ilacı kullanmayan her 80 bireyden birine 23.674 bireyden 295’i mukayeseyle, uyku ilacı kullanan 16 hastadan biri 10.531 bireyden 638’i can verdi.

Artan tehlike oranı, kalp ve akciğer hastalıklarıyla, sigara ve alkol kullanımı gibi öteki unsurlar dışarda vazgeçilerek hesaplandı.

Uyku haplarının bireyin uyku sırasında soluk alma kumpasını değiştirebildiği ve daha fazla intihar tehlikesiyle irtibatlı olabileceği de kaydolundu.

Yapılan araştırmada yüksek dozlarda uyku hapı kullananlarda kanser ihtimalinin de çoğaldığı belirtildi ve uyuşturan ilaçların getirebileceği faydaların yol kalemtıraşı riskleri haklı çıkaramayacağı; kısa süreli kullanımın dahi haklı gösterilemeyeceği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir