Azerbaycan

Azerbeycan Kültürü ve Yapısı

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dili Azerice veya Azerbaycan Türkçesi olarak geçmektedir. Azeri halkı sadece Azerice konuşmamakta aynı zamanda Rusça ve Farsça da konuşmaktadırlar. Çeşitli etnik kökenleri aynı bünyede barındırmasından kaynaklı olarak ve coğrafi yapısı nedeniyle dil çeşitliliği boldur. Azerbaycan’ın tarihteki en önemli özelliği; Müslüman ülkeler arasında ilk demokratik ve laik olan yedi bağımsız Türk devletinden biri olmasıdır. Azerbaycan 1918 yılında kurulmuş olsa da 1920 yılında SSCB topraklarına dahil olmuş ve SSCB dağılana kadar da bu topraklarda yaşamaya devam etmişlerdir. Ta ki 1991 yılına kadar devam eden bu birliktelik Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle bitmiştir.

Azerbaycan’da %96 oranında halk Müslümandır ve genel olarak Şiilik mezhebine bağlıdırlar. Ayrıca Sünni, Zerdüşt, Hıristiyan ve Bahailer dinlerine mahsup insanlar da bulunmaktadır. Azerbaycan’ın kültürel yapısına bakıldığında en göze çarpan özelliği halk oyunu ve halk müzikleridir. Azeri halkından sayısız eser ve çok değerli sanatçılar çıkmış olup dünyaya Azeri müziğinin yayılmasını sağlamışlardır. Hatta yakın tarihimizde 2011 yılında Azerbaycan Eurovision’da ülkesine birincilik kazandırmıştır.

Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan’ın nüfusu incelendiğinde çeşitli etnik kökenlere rastlamak mümkündür. Özellikle de Azeri halkı ve Türklerden sonra Ermeni, Rus ve Lezgilerden oluşan nüfus içerisinde genç nüfus yoğunluğu bir hayli fazladır. Bu özelliği bakımından Türkiye ile birbirine benzemektedir. Azerbaycan’da genç nüfusun fazla olmasının nedenlerinden biri de Azerbaycan’da genç nüfusun fazla olmasının nedenlerinden biri de Azerbaycan’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin fazla olmasıdır.

Azerbaycan Milli Gelir

Komşu ülkemiz Azerbaycan ekonomik açıdan incelendiğinde ülkemizle aynı koşullara sahip bir ülkedir. Azerbaycan milli gelir ortalaması Türkiye’de olduğu gibi 10000 $ civarlarında seyretmektedir. Ülkenin yapısı incelendiğinde, milli gelir 10000 $ civarlarını gösterse de ikiye bölünmüş bir halk görülüyor. Zengininin çok zengin, fakirinin çok fakir olduğu bir ülke durumumdadır. Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmak isteyen üniversite öğrencileri ülkesindeki aynı ekonomik koşullar içerisinde daha kaliteli eğitim alabilmek için burada eğitim görmeyi tercih etmektedir.

 

Girişimcilerin Önemi

Jeopolitik konu göz önünde bulundurulduğundan yüz ölçümü olarak küçük ülke grubunda olan Azerbaycan, devlet politikası olarak ekonomide girişimcileri desteklemeye son derece önem vermektedir. Bu durumun sonucu olarak ülkede başarılı ticari düzen bulunmaktadır. Ülkemiz bu iş adamları için yatırım yapmaya son derece müsait bir bölgedir. Bu durumun sonucu olarak son yıllarda ülkemize yatırım yapan Azeri iş adamları bulunmaktadır. Azerbaycan milli gelir açısından ülkesinde yaşayan topluluğa eşit bir dağılım yapamıyor. Karma ekonomik düzenin bir getirisi olan bu durum bizim ülkemizde olduğu gibi Azerbaycan’da da aynı şekilde işliyor. İş adamlarının özellikle dünya çapında işler yaptığı ve dünyanın sayılı zenginlerinden olduğu herkes tarafından biliyor.

Azerbeycan Ünlüleri

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan ile, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana çok sıcak ilişkilerimiz olmuştur. Bu durum halen devam etmektedir. Ülkemiz ve Azerbaycan arasında iki devlet tek millet anlayışı hakimdir. Ülkenin Türk milletinden oluşması, sıcak ve sevgi dolu ilişkiler, birçok Azerinin ülkemizde çeşitli amaçlarla yaşamasına olanak sağlamaktadır. Öte yandan, başta eğitim olmak üzere, birçok Türk vatandaşı da ülkemizden bu ülkeye gitmektedir. Azeri kültürü oldukça köklü ve renkli bir medeniyeti barındırmaktadır. Rus etkisi ile Azeri halkı sanata son derece meraklı ve açık bir toplum olarak gelişmiştir. Bu nedenle, sanat çalışmaları, başta resim ve heykel, sahne sanatları olmak üzere çok renklidir. Sinema, televizyon ve radyo dünyası da oldukça renklidir.

Azerbaycan Ünlüleri

Azeri ünlüleri halk tarafından oldukça sevilmektedir. Bunlara ünlü şarkıcılar ve oyuncular dahildir. Şarkıcı Eyyüb Nagubov, Ağadadaş Ağayev, Nurdan Növresli, besteci Ramal İsmailov, Samir Cavadzade, Besteci Rehim Rehimli gibi sanatçılar bu anlamda öne çıkan isimlerdir. Ülkemizde de beğenilen Günel de ülkenin başarılı ve sevilen sanatçıları arasındadır. Azerbaycan, Eurovision Şarkı Yarışmasında aldığı birincilik ile de oldukça takdir toplamıştır. Bu yarışmada sahne olan şarkıcıları da ülkede çok beğenilmektedir. Bunun yanında, sinema ve televizyon yıldızları da beğeni toplamaktadır. Ülkenin bir diğer özelliği de ülkemizdeki yıldızların, özellikler şarkıcıların çok sevilmesidir. Türk dizileri de oldukça ilgi görmektedir.

Azerbaycan Ateşgah Müzesi

Azerbaycan Ateşgah Müzesi; Dünya üzerinde bulunan 3 Mecusi tapınağından biridir. Ateşgah kelimesinin anlamı ateş mabedi, yani ateşin alevle olan dansıdır. Bakü şehrine olan uzaklığı 30 km’lik bir mesafede bulunmaktadır. İlk kez 16 ve18. Yüzyılda yerden doğal gazın çıkmasıyla, ebediyen sönmeyecek bir ateş olarak adlandırılan ve inanılmakta olan bir mabettir. Ateşgah, ilk kez bir 1713 yılında inşa edilmiştir. Tam olarak son haline kavuşması, 1810 yılında Tacir Kançanagaran sayesinde gerçekleşmiştir.

 

Ateşgah Özellikleri

Ateşgah, mimari özellikleri bakımından yapısal olarak şehir hanlarına çok benzemektedir. Azerbaycan’da çok sayıda farklı mabet ve tapınak bulunmaktadır. Ateşgah, mabedinin tam ortasında sürekli yanmakta olan bir ateş vardır. Söylemlere göre; eskilerde doğal ateşken şimdilerde, doğalgaz tarafından yakılan bir ateşmiş. Ateşgah’ta yanan ateşin kenarlarında küçük odacıklar bulunmaktadır ve her odanın ateşe bakan bir pençesi bulunmaktadır. Zerdüştler tarafından bu odalar çilehane olarak adlandırılırmıştır. Ateşgah’a geçmişte Zerdüştler hac için gelerek, küçük odalarda konaklayıp, ateşi izler, çeşitli işkenceleri yaparak ibadet ederlermiş. Azerbaycan’ın İslamlaşması ile beraber Zerdüştler Hindistan’a göç etmişlerdir. Şimdilerde Ateşgah’ a ait odalar müze haline gelmiştir. Özellikle 21 Mart Nevruz günü Hindistan’dan gelen Zerdüştler tarafından Ateşgah ziyaret edilmektedir. Bunların dışında farklı ülkelerden gelen yabancı turist ve eğitim için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler tarafından oldukça rağbet gören tarihi bir mekandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir