Yabancıları 2020’de Hangi Kanunlar Bekliyor?

Yabancıları ilgilendiren yasa tasarıları meclisten geçti. Peki yabancıları neler bekliyor? Ayrıntıların tamamı yazımızda….

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; daha önce 1 yıl veya daha uzun süreyle “Turizm Amaçlı İkamet İzni” alarak ülkemizde kalan yabancıların, uzatma başvuruları reddedilecek.Daha önceden isteğe göre uzatılabilen ikamet başvurularına sınır getirilmiş oldu.

Randevu tarihi 01 Ocak 2020 tarihinden sonra olan yabancılardan, sadece ilk kez ikamet izni alacak olan yabancıların başvuruları kabul edilecek. Bu durumda olan yabancılar “Çalışma İzni” almak şartı ile kalmaya devam edebilecekler. Böylelikle Dengeli göçü amaçlayan bu yasa tasarısı aynı zamanda kaçak çalışan yabancı uyruklu kişilerinde önüne geçecek.

Peki Kimlere Ne Şekilde Oturum İzni Verilecek?

Oturum İzinleri İlk kez ikamet izni alacak olan Yabancılar için Kabul edilmeye devam edilecek demiştik. Ayrıca, iş görüşmesi ve ticaret için gelen , konut alarak ikamet etmek isteyen, tedavi amaçlı gelecek olan ,Bilimsel amaçlı araştırmalar için gelmek isteyenler ve Mahkeme kararı ile kalması uygun görülen yabancılar ile eğitim için gelen yabancı uyruklu vatandaşlar Durumlarına göre uzun dönem veya kısa dönem oturum izinleri alabilecekler.

Ayrıca Ülkemize sekiz yıl süreyle kesintisiz ikamet etmiş olan yabancılar, talep etmeleri halinde süresiz ikamet tezkeresi alabilmektedirler . Bunlar için sağlanması gereken unsurlar ise şu şekilde ;

  • Kesintisiz en az sekiz yıl ikamet izniyle Türkiye’de kalmış olmak
  • Son üç yıl içinde sosyal yardım almamış olmak
  • Kendisi veya varsa ailesinin geçimini sağlayacak yeterli ve düzenli gelir kaynağına sahip olmak
  • Geçerli sağlık sigortasına sahip olmak
  • Kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmamak

Ayrıntılı Bilgi İçin YouTube Kanalımızı Takip ederek Videolarımızı İzleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir