Uzun Süreli İkamet İzni Nedir? Kimlere Verilir?

Geçerli bir ikamet izni ile Türkiye’de kesintisiz ve yasal olarak en az sekiz yıl kalmış olan yabancılar Uzun dönem ikamet iznine hak kazanabilirler.

Ülkemizde mülteci, şartlı mülteci statüsünde bulunanlar ile, insani ikamet izni sahipleri ve geçici koruma altında bulunan yabancılar uzun dönem ikamet iznine başvuruda bulunamazlar. Ayrıca uzun dönem ikamet izni başvurusunda bulunabilmek için aranan şartlar ise şu şekildedir;

Uzun Süreli İkamet izni alacak kişi son 3 yıl içerisinde sosyal bir yardım almamış olmalıdır.Ayrıca kendi ve varsa ailesi için gerekli geçim kaynağı ve düzenli bir gelire sahip olmalıdır.Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmaları da aranan diğer kriterler arasındadır.Son olarak kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek herhangi bir suça karışmamış olmalıdır.

Uzun süreli ikamet iznine başvuracak adaylar gelirlerinin devamlı ve düzenli olduğunu ispatlayıcı belgeler sunmak durumundadır. En son belirlenen asgari tutar ise 500 $ olarak belirlenmiştir. Tam kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olunmakla birlikte son 3 yıl içerisinde herhangi bir ağır suça veya herhangi yüz kızartıcı bir suça bulaşmamış olmaları gerekmektedir.

Eğer bir yıl içinde 6 aydan fazla ya da zorunlu kamu hizmetleri, eğitim veya sağlık sebepleri dışında son 5 yıl içinde toplam 1 yıl Türkiye dışında bulunduysanız ikametin kesintisine sebebiyet vermektedir. İkametin kesildiği durumlarda, önceki ikamet süreleri bir ikamet izni başvurusuna yönelik sayılmaz ya da başka bir ikamet iznine çevrilmez.

Diğer sorularınız ve bu konuda talep edeceğiniz danışmanlık hizmetleri için bize ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir