Kırgız Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev Bursa ve İznik şehirlerine iş ziyareti gerçekleştirdi.

 Kırgız Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev Bursa ve İznik şehirlerine iş ziyareti gerçekleştirdi.

Bursa gezisinin bir parçası olarak Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev Bursa Valisi Yakup Canbolat ile bir araya geldi ve Kırgızistan ile Bursa arasındaki ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğini genişletme gerektiğini konuştular.

Taraflar Eylül 2020 tarihinde İznik’te yapılacak olan Dördüncü Dünya Göçebe Oyunlarının hazırlıkları ile fikir alış verişinde bulundular.

Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev  Kırgız Cumhuriyeti’nde daha önce üç kez düzenlenen Dünya Göçebe Oyunlarının düzenleme ve yürütme tecrübelerini paylaşma hususunda Kırgız tarafı hazır olduğunu dile getirdi. Ayrıca Bursa Uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören dört Kırgız öğrencinin gönüllü olarak Dördüncü Dünya Göçebe Oyunlarına katılma gereğini de söyledi.

Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev iki kardeş halk arasında kültürel ve tarihi bir köprü olan “Kırgızlar Türbesi” anıtının İznik’te bulunduğu için Dördüncü Dünya Göçebe Oyunlarının İznik’te gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Vali Yakup Canbolat İznik şehri hakkında turistler için hazırlanan broşürlere “Kırgızlar Türbesi” ile ilgili ek  bilgi hazırlayacağı sözünü verdi.

İznik şehrine olan iş ziyaretinde Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev İznik şehri Belediye Başkanı Mehmet Usta ile bir araya gelerek Dördüncü Dünya Göçebe Oyunlarının olacağı mekana birlikte baktılar. İznik şehri Belediye Başkanı Mehmet Usta Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları için gerek olan 20 hektar yer ayıracağını belirtti.

Ek Bilgi: İznik şehri (eski adı Nikeya) Bursa şehrinin kuzey-doğu tarafında 86 km uzaklığında ve İstanbul’dan 120 km uzaklığında güney tarafında yerleşmektedir. İznik şehrindeki yerel sakinlerin arasında meşhur “Kırgızlar Türbesi” veyahut 13.yüzyılda İznik şehrinin fethine katkıda bulunan Kırgız askerlerinin hürmetine yapılmış bir türbedir.

Bu türbede Anadolu Türkleri ile Kırgız askerleri omuz omuza vererek savaştığı hakkında yazılmıştır. Türbe Orhan Gazi tarafından kurulmuştur. 2000 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarihi türbeyi restore etmiştir. Ekim 2006 tarihinde Turgunbay Sadıkov tarafından yapılan Kırgız savaşçısına ait bir heykel dikildi.

Ek Bilgi:Bursa, Türkiye’nin kuzey-batısında bulunan İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinden sonraki büyük bir şehirdir. Bursa’nın nüfusu 2019 yılının bilgisine göre 3,056 milyon kişidir.

Bursa, Bizans İmparatorluğu’na aitti, 1326’da Bizansların yenilgisinden ve Bursa şehrinin Türkler için başarılı kuşatmasından sonra Osmanlı İmparatorluğu’na geçti. 1326-1365’de Genç Osmanlı devletinin başkenti olmuştu.

Bursa şehri ekonomisinin ana sektörleri tarım, tarım, tekstil ve otomobil endüstrileri, ticaret, turizm (tungsten, çinko, mermer, vb.)

Bursa’da otomotiv bileşenleri için pres ekipmanı üreten bir şirket olan Oyak-Renault ve TOFAŞ otomobil fabrikaları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir