Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye’nin Mersin şehrine çalışma ziyaretinde bulundu.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye’nin Mersin şehrine çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Kırgız diplomat Ömüraliyev, ziyareti kapsamında Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile görüşmelerde bulundu.

Büyükelçi, görüşmelerde, Kırgızistan ile eyalet arasındaki ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin daha da genişletilmesi, aralarındaki ticaret cirosu 8 milyon dolardan fazla olan Kırgız Cumhuriyeti ve Mersin şehirleri arasında mevcut ikili işbirliğinin kurulması ve geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kubanıçbek Ömüraliyev, Ticaret ve Sanayi Odası girişimcileri ile yapılan görüşmede, Kırgızistan’ın turizm potansiyeli ve iş olasılığı hakkında sunum yaptı.

Mersin işadamlarını Kırgızistan’da yeni üretim tesisleri açmaya çağıran Büyükelçi, Kırgız Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerine yardımcı olmaya hazır olduklarını belirterek ilgilerini çeken soruları da yanıtladı. Girişimcilerle yapılan toplantıda ayrıca, borç verme, fiyatlandırma, Talas bölgesinden Türkiye’ye ve diğer ülkelere fasulye ithalatı konuları masaya yatırıldı.

Ayrıca, Mersin’deki Kırgızlar ile bir araya gelen diplomat, hükümet tarafından vatandaşların korunması ile ilgili alınan tedbirler ve yapılan toplantılar hakkında bilgilendirdi.

Mersin Üniversitesi’ndeki Kırgız öğrencileri ile ayrıca öğrencilerin Türkiye şehirlerindeki koşulları ve iki ülke arasındaki üniversiteler arası işbirliği ele alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir