23 NİSAN ANTALYADA NASIL KUTLANDI…

23 Nisan’ın çocuk bayramı olması düşüncesinin fikir babası Atatürk’tür. TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920 gününün akşamı, Yunus Nadi, Ruşen Eşref, Hacı Feyzullah Efendi ve Mazhar Müfit Bey’in hazır bulunduğu bu sohbette sorulan, “Paşam! Bugün Büyük Millet Meclisi’ni açtık. Bunu bütün milletimize ve İtilaf Devletleri’ne ilan ettik. Fakat bugünün adı ne olsun?”sorusuna Atatürk şu cevabı vermiştir: “Efendiler! Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl bu milletin kaderine hâkim olmuştur. Bugün Osmanlı İmparatorluğu kısmen dağılmış olmasına rağmen İstanbul’da bir hükümeti mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu’nun yanında, bugün bizim açtığımız meclis çocuk kalır. Onun için, bugünün adına çocuk bayramı diyelim. Bu çocuk büyüsün, kendi zaferini kendisi ilan etsin.”Atatürk’ün bu sembolik “çocuk bayramı” düşüncesi yine bizzat Atatürk’ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin öncülüğünde zamanla gerçekten bir “çocuk bayramı”na dönüşecektir. 23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesindeHimaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey’in şu açıklaması yayınlanmıştır: “Bugün çocuk günüdür, yani istikbale ve istiklale ait bir gündür. Cumhuriyet hükümetimiz bu günü çocuklara tahsis etti.”

 Bu yazı derleme bir yazı okuduğum bir kitaptan değişik bir kaç kaynaklardan ve tarih araştırmalarımdan derlenmiş bir yazı kendime ait bir yazı değil bilginiz olsun

 Rahat uyu ATAM…

 Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in verdiği talimat ile birlikte

23 Nisan 2020

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yapıldı.

Corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının yaşandığı bu gün-de   üzeri açık otobüsle mahalle mahalle dolaşarak verdiği konserlerle Antalya’da 23 Nisan kutlamaları yapıldı.

 Bandoyu alkış yağmuruna tutan vatandaşlar, bu anlamlı etkinlik için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

MUHABİR

GÜLSÜM KOÇER NİGAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir