2018, Antalya’da Sağlıkta ‘Yatırım Yılı’ Olacak

 

KAMU ve özel sektörde 45 hastanesi bulunan Antalya’da, 2018 ve 2019 yılları sağlıkta yatırım dönemi olacak. Bu kapsamda Antalya’nın en eski hastanelerinden Atatürk Devlet Hastanesi de yıkılıp yeniden yapılacak.

Antalya genelinde 16 devlet, 2 üniversite ve 27 özel hastane ile toplam 45 hastane yer alıyor. Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, 2018 ve 2019 yıllarında yapacakları yatırımlarla sağlık alanında önemli bir mesafe kat edeceklerini söyledi. Göçerler Mahallesi’nde 550 genel yataklı şehir hastanesinin kurulacağını belirten Hülür, projenin tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. İlçelerde de önemli yatırımlar olacağını dile getiren Ünal Hülür, “Finike’de 125 yataklı, Manavgat’ta birçok yönetim biriminin olduğu bir bina, Aksu’ya 300 yataklı bir hastane yapılacak. Demre’de mevcut hastanenin yanına 52 yataklı ek bir bina, Gündoğmuş’a bir hastane yapılacak. Alanya’da ikinci bir hastane için arsa arayışı içindeyiz. Konyaaltı’na da bir hastane planlıyoruz” dedi.

ATATÜRK DEVLET HASTANESİ YIKILIP YENİDEN YAPILACAK

Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi’ne (AMATEM) 20 yatak, Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’ne (ÇEMATEM) ise 15 ek yatak ekleyeceklerini vurgulayan Ünal Hülür, 1968 yılından beri hizmet veren ve depreme dayanıksız olduğu anlaşılan Atatürk Devlet Hastanesi’nin de yıkılarak yeniden yapılacağını anlattı. Hülür, bu hastane için gelişmelerin birkaç ay içinde netleşeceğini söyledi.

112 EKİPLERİ 10 DAKİKADA ULAŞIYOR

Ünal Hülür, 112 hizmetlerinde iyi bir noktada olduklarını kaydetti. Antalya’da 56 istasyonun bulunduğunu aktaran Hülür, 2017 yılında 134 bin hastanın 112 vasıtasıyla hastanelere taşındığını, ilk 10 dakikada hastaya ulaşma oranının da yüzde 88 olduğunu açıkladı. Gönüllülük esasına dayalı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin (UMKE) Antalya’da 286 personeli olduğunu vurgulayan Ünal Hülür, bunların 47’sinin hekim olduğuna değindi.

 KAYNAK: HÜRRİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir