15 Şubat Güneş Tutulması… Değişim Kapıda

15 Şubat Güneş Tutulması yangına körükle gidenlerin değil, fırtınaların farkında olup birbirine tutunanların önemini vurguluyor. Önümüzdeki altı aylık süreç kişisel hayatlarımızı önemsemeye çalışmak kadar, küresel gerçeklerin de farkında olmanın kıymetini gösteriyor. iletişim, toplumsal alanda çok değerli. birbirimizle konuşmalıyız, paylaşmalıyız. Aklımızla, gönlümüzle hayatı anlamlı kılabilecek davranışlara, sözlere önem vermeliyiz…

 

 

Tesellinin anlamını yitirdiği anlar vardır…ne söylense fayda etmez…geçirdiğimiz süreçte en değerli olgu paylaşmak, umut etmek,,yoldaşlık etmek, şartlara göre birbirimize anlayış göstermektir. Ülkemizin bu zorlu sürecinde her ne olursa olsun birbirimize ihtiyacımız olduğu gerçeğini unutmayalım…

 

Aile olmak, diğerlerinin yaşadıklarını görmezden gelip kendi dört duvarımızda demlenmek hali değildir. Uranüsün baskın olduğu bu tutulma gerçek bir özgürlükten söz etmek için, başkalarının haklarına saygı göstermelisin diyor. Eğer senin bireysellik tanımın başkasının hakkına tecavüz ise, bir gün bu bencillik sana da pahalıya mal olacaktır. Buna doğa bile izin vermez doğayı koru, canlıları sev kendi payına düşen niyetini temiz eyleme kamil yolundan uzaklaşma duyacağız bu sesi ve öğreneceğiz bu dersi.

Kimse kimseyi istismar edemeyecek. İnsanlar haklarını bu anlamda her ne olursa olsun korumayı öğrenecek. Yasal haklardan söz ediyorum önünüze konulan kabul ettirilmeye çalışılanları siz bizzat öğrenerek buna karşı duruş göstereceksiniz. Gerekirse tartışarak, birbirimize konuşarak fikirler, yöntemler geliştireceğiz.

 

Hırslarımız… Onlar insanlık tarihi kadar eskidir.

Ancak bu tutulma, bu hırsların yarattığı acıların farkında olarak kendini terbiye etmeyi bize öğretecek… Toplum olarak öncelikle zayıf ve çaresiz hatta suskun hale getirilen insanları, istismar konusu yapılan kızlarımızı, kadınlarımızı tecavüz ve kötü eylemlerini normalmiş gibi algılatan paylaşımlarını asla hafife almamamız gerektiğini öğretecek. Toplum bu altı aylık dönemde bilinçli olmanın önemini lafta değil eylemde belli edecek.

 

Merkür, Venüs, Satürn bu tutulmada baş rolde… Görülen o ki iletişim, akıl, ilişkiler, sorumluluklar kişisel anlamda olduğu kadar toplumsal anlamda bir araya gelişimizde önemli hale gelecek. Bunlar sadece kendimiz söz konusu olduğunda hassasiyetimiz değil, küresel anlamda farkındalığımız olacak… Gerçekten güven veren kendini belli edecek. Kimsenin saklanması, bir maske altında niyetini gizlemesi artık mümkün değil.

Şu bir gerçek ki, bu tutulmada, görünen köy kılavuza gerek duymayacak hayrımıza ola, hayırlı ola…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir