ALKÜ, Moskova Devlet Üniversitesiyle ‘Mevlana’ Protokolü İmzaladı

ALKÜ, Moskova Devlet Üniversitesiyle Mevlana protokolü imzaladı

ANTALYA (İHA) – Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Rusya’nın Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi arasında Mevlana öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı protokolü imzalandı.
Rusya’nın Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesiyle, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi arasında öğrenci ve akademisyen değişim programı olan Mevlana programı protokolü imzalandı. ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ile Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Ekonomi Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ramiz Teyubov arasında imzalanan protokolde, ALKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Güneş ile Prof. Dr. Leyla Harputlu da hazır bulundu. Protokolün ardından Rektör Pınarbaşı, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Muhasebe, İşletme Yönetimi, İktisat, Eğitim, Turizm ve Otel Yönetimi, Diller ve Filoloji Bilimleri, Mühendislik, Teknoloji gibi alanlarda protokol kapsamında anlaşamaya varıldığını söyledi.

“20 yabancı üniversiteyle Mevlana protokolü imzaladık”
Pınarbaşı, “Rusya’nın en iyi üniversitesiyle Mevlana programını imzalamaktan dolayı mutluyuz. Bu anlaşma beni mutlu ettiği kadar öğrencilerimi de mutlu edecektir. Uluslararası bir üniversite olma hedefine her geçen gün buna biraz daha yaklaşıyoruz. Üniversite olarak yabancı dilde eğitime, yaptığımız uluslararası anlaşmalara, öğrenci ve akademisyen değişim programlarına büyük önem veriyoruz. Bu anlaşmayla, Mevlana programındaki ülke sayımızı 20’ye çıkardık” diye konuştu.
Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, bugüne kadar 11 Nobel ödülü kazanma başarısı göstermesinin yanı sıra yılda yaklaşık 14 bin 500 araştırma yayını bulunuyor. Üniversite 40 fakülte, 21 akademik departman, 20 laboratuvar, 24 eğitim ve araştırma merkezi ile 12 araştırma enstitüsü ve 3 üniversite müzesinden oluşuyor. Toplamda 40 bin öğrencisi bulunan üniversitede 10 bine yakın çalışan bulunuyor.

22.02.2018 14:20:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.