Falcon Heavy ‘dört tekerli’ uzay yolculuğuna başladı

Elon Musk’un girişimleriyle kurulan SpaceX, Falcon Heavy uzay aracını TSİ 23.45’te uzaya fırlattı. Fırlatma esnasında üç roketle kalkışını gerçekleştiren Falcon Heavy, ayrılan iki roketini dünyaya sağlam bir şekilde geri gönderdi. Amerika’nın Florida kentindeki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılan Falcon Heavy, canlı yayınla takip edildi. İçerisinde Tesla’ya ait bir elektrikli otomobil ile gönderilen uzay aracının Mars’a doğru ilerleyişi devam edecek.

Falcon Heavy, kapsül içerisinde Tesla‘ya ait bir adet elektrikli araçla uzayyolculuğuna başladı. Üzerinde bulunan üç roket ile fırlatılan Falcon Heavy uzay aracı, yeniden kullanılabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Elon Musk’un kurucusu olduğu SpaceX firmasının çalışması olan Falcon Heavy, Mars‘a doğru yolculuğunu sürdürürken, uzay aracından ayrılan iki roket ise dünyaya sağlam bir şekilde geri dönüşünü tamamladı

Uydu taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Mars roketi ‘Falcon Heavy’ fırlatıldı. Mars’a yolculuk için ilk adım olarak görülen tarihi anı milyonlarca kişi canlı yayında izledi. Fırlatma işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilirken, roketin içerisinde de bir adet Tesla’nın bir otomobili bulunuyordu. Falcon Heavy’den ayrılan iki kapsül ise yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü. Falcon Heavy’nin Mars’a yolculuğu devam ediyor.

SpaceX firmasının Dünya’nın en güçlü roketi olarak bilinen Falcon Heavy modeli Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı. SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu milyarder işadamı Elon Musk roketin içerisine Tesla Roadster aracını da koydu. Roadster uzaya giden ilk otomobil unvanını elde etti.

KAYNAK:(HÜRRİYET)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir