Yapay Zekalar Ve Robotlar Hakkında Hem Bilgiler Hem De Korkmamız Gerekenler ..

Herkesin çocukluğunda düşlediği bilim-kurgu fantezisi olan robotlar ve yapay zeka konusunda ne kadar ileri gidilmeli ve sinemanın ya da bilim-kurgunun bize anlattıklarını bir kenara bırakırsak bilim adamları yapay zeka konusunda ne diyor? Akıllı, düşünebilen ve kendi iradsi doğrultusunda karar verme yetisi olan robotlar teorik, pratik ve belki de en önemlisi etik olarak doğru mu?

I Robot ya da Battlestar Galactica’nın gerçekleşmesi yakın mı?

İşte 2015’in teknolojisi ile robotlar ve yapay zeka hakkında bilmeniz ve belki de korkmanız gerekenler:

Popüler kültürün, özellikle de popüler sinemanın en ikonik unsurlarından birisi robotlar. Günümüz sinemasında Ultron gibi modern efektlerle bezeli robotların dışında, her şey başlattığını söyleyebileceğimiz Terminator serisi yılalrdır bu konunun popülerliğini koruduğunun da göstergesi.

Peki ne zaman titanyum alaşımlı iskeletinin üzerine sentetik insan derisi geçirilmiş cyborglarlakarşılaşacağı ve bu robotlar ne zaman türümüzün devamlılığını tehdit edecek?

Bunun için bir süre daha beklemeli ve bilim-kurgu sinemasının bu düşüncelerimizi tatmin etmesini ummalıyız; ancak herkes biliyor ki dünyanın askeri güçleri insanların cephelerdeki aktivitesini en aza indirecek platformlar üzerinde çalışıyor ve hedeflenen şey, insandan gelen verileri minimum tutarak bir gün hedefini kendi belirleyebilen savaş makinelerine yol açabilmek.

Şu an için kendisini programlayan ya da komuta eden insandan emir almadan tetiğe basmayan robotlar muhtemelen uzak olmayan hatta yakın bir gelecekte geliştirilecek olan bir IFF (Identification Friend or Foe: Dost ya da Düşman Belirleme) sistemi ile namlusunu kime doğrultacağına kendisi karar verebilir hale gelecek.

Geçtiğimiz günlerde Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanının toplu olarak yaptığı uyarıda da belirttikleri gibi otonom silah sistemleri insanlığın varlığını tehlikeye atacak bir teknolojiye dönüşmeye çok müsait.

 Robotlar Bizden Daha İyi Olacak, Bizim Gibi Değil

Terminator, I-Robot, Chappie, Ex Machina gibi filmlerde yaptığımız şey sürekli aynı hata. Biz yapay zekayı bizim gibi, bizim algımız gibi düşünüyoruz, insan bir bireymiş gibi; ancak malesef öyle olmayacak. Zekanın sınırlarınız zorlamadan önce hyal gücümüzün sınırlarını zorlamak zorundayız; çünkü zaten halihazırda milyarlarca insan zekası ve algısına sahip değil miyiz? Neden daha fazla insan yaratalım?

Şu an bile yapay zeka bizim onlarca yıl önce hayal edemediğimiz biçimde gelişiyor; Google’ın sürücüsüz otomobili (hatta Google’ın kendisi) Cortana, simule edilebilen sinir ağları …

(KAYNAK:WEBTEKNO)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir