KISKANÇLIK VE SONUCUNDAKİ KARALAMALAR..

Kıskançlık başka şeye benzemez. Can yakar. Oxford English Dictionary sözlüğünün tanımına göre kıskançlık; şüphe, kurgu yada mevcut bir rekabetin farkında olmaktan doğan bir ruh halidir.

Neresinden bakılırsa bakılsın kıskançlık patlamaya hazır bekleyen bir faciaya yönelik uygun bir tepkidir. Ancak kişi kendini korumak için neden böylesine sancılı bir zihinsel araca başvurur? Kıskançlık akli bir bozukluk da değildir. Öyleyse insanın üzerine ikinci bir ten gibi yapışan böylesi korkunç bir hissin ardında yatan nedir? Yakından bakarsak kıskançlığın özlemi duyulan pek çok temel hisse cevap verdiğini görürüz.

Her ne kadar kıskançlığın çektirdikleri kimilerini psikolojik yardım almaya yöneltse de, bu ürkütücü hastalığın kolayca tedavi edildiğini söylemek zordur. Pek çoğumuz sevdik mi kıskanç olmaz ki. Bu kendiliğinden oluverir. Kıskançlık. Kişiyi hiçbir uyarı sinyali yollamadan, kendi değer ve cazibesinden şüphe ettirmeye başlar. Kişi nirengi noktasını kaybeder ve etrafında dönen dünya aniden sönüverir.

Kız arkadaşıyla ilgili, ‘’ cep telefonuna yanıt vermedi, arayanın ben olduğumu bildiği halde!’’ şeklinde yorumlar yapmaya başlar. Kıskanç bir adam bu güçlü duygunun peşine kapılıp gitti mi, adeta dünyayla bağı kopar, buna odaklanır ve kolay kolay da vazgeçemez. Kıskançlık artık onun için hem aradığı hem de ürktüğü bir heyecan halini almıştır.

Bu durumlar tabiki iş konumunda da böyledir.Başkalarının yaptıklarını yapamayan onlar gibi davranamayan onlar gibi başarılı olamayan insanlar karşısındakini ezmek kirletmek için her şeyi yaparlar.

Eğer o ay onlar daha fazla para kazandıysa hırs yapar,çabalar ama malesef onların ulaştığı para miktarına ulaşamaz.

İnsanoğlu birbirine kenetlenmesi gereken canlıdır.Bir gün kıskançlık bittiğinde önceden neler yaptığımızı oturup şöyle bir düşüneceğiz o yüzden lütfen özellikle insanların başarıları konusunda sizde yok ya da henüz yok diye zarara mahrus bırakmayın.Çünkü içimizde biryerlerde hala gerçek biz yatıyor..

Merve Koçak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir