Peki Kaç Ayda Vücut Yaparım ?

Arkadaşlar vücut yapmanın tek yolu vardır o da kas kütlesi kazanmaktır. Biraz daha terimsel bir ifade gibi dursa da vücut yapmak kelimesini halk dilinde daha fazla duyarız. Her neyse. Kas kütlesi kazanmalıyız dedik. Kazanalım ki vücut yapalım. Kaç ayda vücut yaparım sorusundan uzaklaşmadan açıklamamıza dönelim. Arkadaşlar kas kütlesi kazanmanın çok çok esrarengiz yöntemleri yoktur. Bu basit yöntemleri şu 3 başlık altında ayırabiliriz. Antrenman, beslenme ve dinlenme.

Antrenman

Konuyu en temelden alıyoruz ki akılda kalıcı ve herkesin anlayacağı şekilde açık olsun değil mi. Vücut yapmak yani kas kütlesi kazanmanın başlıca yöntemi hepimizin bildiği gibi antrenman yapmaktır. Spora başladınız ve ağırlık kaldırıyorsunuz. Her ağırlık kaldıran kişi antrenman yapmış sayılmaz arkadaşlar. Spora başladığınız andan itibaren bilinçli bir şekilde antrenman yapmalısınız. Bu sizin hem sakatlanma riskinizi azaltır, hem de antrenmandan alacağınız verimi arttırır. Bu bilinci gerek sitemizdeki bilgilerden, gerek internet ortamındaki diğer mecralardan, gerekse hocanızdan zamanla kazanabilirsiniz. Kaç ayda vücut yaparım demeden önce antrenman muhabbetini tamamıyla kavramamız gerekiyor. Antrenmanı cebimize koyduğumuzu varsayıyoruz ve vücut yapmak için gerekli olan diğer başlığımıza geçiyoruz. Olmazsa olmazımız. “Beslenme”

Beslenme

Vücut yapmanın en ama en temel öğesi kesinlikle beslenmedir arkadaşlar. Beslenme olayı antrenmandan bile önemlidir. Çünkü sadece ağırlıkları kaldırarak vücut yapmazsınız. Ağırlık kaldırdıktan sonra o yorduğunuz, can çekiştirdiğiniz kaslarınızı onararak, yerine en taze ve daha büyük bir şekilde gelmelerini sağlayarak vücut yapabilirsiniz. Bunun olayı budur arkadaşlar.

Ee hocam iyi güzel söylüyorsun peki de biz ne yemeliyiz dediğinizi duyar gibiyim. Beslenme konusuna komple dalmamız bu makalede mümkün değil çünkü o bambaşka ve derin bir konu. Bu konuyu antrenman gibi aynı şekilde gerek hocanızdan, gerekse sitemiz veya diğer internetteki kaynaklardan kavrayabilirsiniz. Hatta kesinlikle kavramalısınız. Yoksa vücut yapmak sizin için imkansız olacaktır. Beslenmeyi de cebimize koyduk, geçiyoruz diğer başlığımıza. Dinlenme.

uyku

Bu üç başlığı tamamıyla yerine getirdiyseniz, getirmeye başladıysanız artık kaç ayda vücut yaparımsorusunun cevabına geçebiliriz. Tabi bunun için de belli başlı kıstaslar var. Hadi onlardan da bahsedelim. Kas yapmak istiyorum ben abiğ!Ağırlığımızı kaldırdık, yorgun bitkin bir şekilde evimize geldik. Ardından beslenmemizi yaptık. Bilgisayarda takıldık. Kollarımız bacaklarımız da bir hayli ağrıyor. Ne yapmalıyız. Tabi ki de uyumalıyız. Bu cümleyi uyku vaktimizin geldiğini varsayarak yazıyorum. Dinlenme öğesi genellikle uyumayı kasteder. Kasların toparlanması için olmazsa olmaz başlıklardan biridir. En geç 12 gibi uyumalıyız. Vücudumuza günlük en az 7 saat uyku vermeliyiz ki kaslarımız toparlanabilsin. Diğer günkü antrenmana hazır olsun. Bu uyku düzensiz ve yanlış zamanda olmamalı. Çünkü en geç 12 gibi uyuduğunuzda vücudunuz büyüme hormonu da salgılayacak ve kas gelişiminize elbette destek olacak.

Altyapı

Kaç ayda vücut yaparım sorusunun cevabını verebilmemiz için hakkında fikir sahibi olmamız gereken başlıca şeylerden biri de altyapı. Bazı insanlar doğuştan belirli bir miktar kas sahibi oluyor, bazısı tamamen zayıf ve çelimsiz. Bazısı yazın inşaatta çalışmış oluyor. Bazısı sanayide çalışmış olabiliyor. Bu da sizin sahip olduğunuz altyapıda değişkenlik gösteriyor.

Vücut tipleri
Altyapınız az da olsa var ise bu süre daha da kısalacaktır. Buna aynaya bakarak siz karar verebilirsiniz.Altyapınız hiç yok ve tamamen zayıf biriyseniz yukarıdaki kıstasları tamamıyla yerine getirerek ortalama 12 aylık bir süreçte eller tutulur bir vücut yapabilirsiniz.

Altyapınız hiç yoksa ve kilolu biriyseniz, zayıf birine oranla daha hızlı vücut yapma şansına sahipsiniz. Bu süre çok uçuk bir fark olmamakla birlikte bahsettiğimiz kilolu tabiri aşırı kaçmamak şartıyla yazılmıştır. Yani 180 boyuna sahipseniz ve 95 kiloysanız , tamamen zayıf birine oranla daha hızlı bir şekilde elle tutulur bir vücut yapabilecekseniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.