Gündüz uykusu yaşlandırır gece uykusu gençleştirir

Yaşlılık izlerini önlemenin, düzeltmekten kolay olduğunu söyleyen Dr. Ümran İleri: Gece karanlıkta uyumak tüm hücreleri yeniler ve anti-aging etkisi yapar. Sabah kalkınca yüzünüze çarpacağınız soğuk su ise cildinizi pahalı kremlerden daha çok tazeler

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Estetik Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ümran İleri, genç kalmak ve güzelliğini korumak isteyen kadınlara, servet harcamadan yapabilecekleri antiaging yöntemlerini anlattı.

BASİT YÖNTEMLERLE ERKEN ÖNLEM ALIN

Yaşlılık izlerini önlemek, oluştuktan sonra düzeltmekten daha kolaydır. Bunu sağlamak için 20’li yaşlardan itibaren bazı noktalara dikkat edip önlem almamız gerekiyor. Bu önlemler aslında hiç de zor olmayan, sağlıklı yaşamak isteyenlerin normalde yapmaları gereken şeyler.

SABAHA KADAR OTURUP AKŞAMA DEK UYUMAYIN

Düzenli bir yaşam şart! Birbirine bağlı bir aile ortamında yaşayan, ailesiyle birlikte sofraya oturup yemek yiyen bir genç ile gece gezip gündüz uyuyan bir gencin yaşlanması aynı olmuyor.

SİGARA, ALKOL VE STRESTEN KORUNUN

Yüzünü gerdirmek isteyen 25’lik kızların yüzü gerçekten de 40 yaşındaki kadınlar gibi! Çünkü sigara içiyor, alkol kullanıyor, gece geç yatıp gündüzleri uyuyorlar.

Sabahlara kadar sigara içmek, akşama kadar uyumak gibi hayat düzenine dair çok önemli yanlışlar, cildimizin yaşlanmasına sebep olan faktörlerdir.

Bunları düzene sokabildiğimiz, stresli ortamları aza indirgediğimiz zaman cildimizin yaşlanma hızını yavaşlatabiliriz.

UYKU DÜZENİ DEĞİŞİRSE VÜCUT DENGESİ BOZULUR

Gece uykusu ile gündüz uykusu aynı değildir. Siz bu döngüyü değiştirirseniz; ne yerseniz yiyin, hangi kozmetik ürünleri kullanırsanız kullanın, o içinizden gelen iyileşmeyi öldürüyorsunuz.

Melanin pigmenti, bizim iç döngümüzü sağlayan ve fiziki ve ruhsal anlamda bizi dinç tutan bir hormondur ve ancak karanlıkta salgılanır. Geceleri parlak ışıkta veya gündüz uyumak bu hormon düzeyini düşürüyor. 20 saat de uyusak kendimizi kötü hissederiz.

GÜZELLİK UYKUSU İLE TÜMÜYLE YENİLENİRİZ

Öğlenleri yemek sonrası 5-10 dakikalık şekerleme ya da güzellik uykusu İtalyanlar’ın ve Çinliler’in yaptığı bir uygulama. Bu dönemde cildimizi güzelleştirici hormonlar nedeniyle bu uykuya ‘güzellik uykusu’ deniyor.

erotonin salgılanıyor ve vücudu canlandırarak mutlu ediyor. Aslında bu 5-10 dakikalık uyku, beynimizde inanılmaz bir deşarj etkisi yaratıyor. Beyin ihtiyaç duyduğu mineralleri alıyor, vücudumuz yenileniyor. Eğer uyumazsak, vücutta yaşlanma başlıyor. 10 dakikalık uykuda vücudumuz tazeleniyor.

YÜZÜNÜZÜ SOĞUK SUYLA CANLANDIRIN

Sabah erken saatlerde soğuk su ile yüzü yıkamak çok etkili bir anti-aging yöntemi. Günde en az 3-4 kez yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Sadece soğuk su veya buzla yüze yapılan masaj, kan akışını artırıcı bir özelliğe sahiptir. Ben yüzümü sık sık soğuk su ile yıkarım. Özellikle ameliyatlardan çıkınca yüzümü soğuk su ile canlandırırım.

ABDEST ALMAK ÇOK FAYDALI

Hayat hücrelerde başlıyor ve yaşlanmayı geciktirmek için hücrelerdeki oksijeni artırmak gerekiyor.

Hücrelerinize oksijen göndermek için el bileği ve dirseklerinizin iç kısmını, ayak bilekleriniz ve boynunuzun arkasını belli aralıklarla soğuk su ile yıkayın. Bu bölgelere buz masajı yaparak da hücrelerin kanlanmasını sağlayabilirsiniz.

Günde 4-5 defa ensenizi soğuk suyla ıslatmak, anti-aging etki yaratır. Bu uygulamayla ayrıca seratonin hormonu salgılayarak kendimizi huzurlu ve mutlu hisseder, ferahlarız.

Beynimize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan bu uygulama ile kendimizi yenilenmiş hissederiz. Bu anlamda abdest almak da son derece etkili bir anti-aging’tir.

DUŞA SAĞ BACAKTAN BAŞLAYIN

Soğuk suyla yapılan duş da hücreler için çok faydalıdır. Hatta önce ılık su ile başlayıp sonunu soğuk duşla tamamlayabiliyorsanız çok güzel.

Eğer her sabah duş alıyorsanız kesinlikle sıcak su kullanmayın; ılık suyla duş alın. Sağ bacağınızdan başlayıp suyu giderek soğutun. Çünkü kalbe en uzak nokta sağ ayak parmağınız olduğu için soğukluğu hissetmezsiniz.

İKİ SAATLİK SPOR ETKİSİ

Sağ ayağınızdan başlayarak, giderek suyu soğutun ve yukarıya kadar yıkanın. Vücut şöyle bir ürperecektir. Bu sayede vücudunuzdaki damarlar önce büzülüp sonra genişler. Yani tüm vücuda kan fışkırır.

kaynak:https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/gunduz-uykusu-yaslandirir-gece-uykusu-genclestirir/7

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir